Cestovní pojištění a EPZP

Pro začátek bych řekl to nejdůležitější- cestujete-li do zahraničí, bez cestovního pojištění se prostě neobejdete. Tedy, snad obejdete, ale risk, že ho budete někdy potřebovat, je tak vysoký, že by šlo o čiré bláznovství.

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Podívejte se do svých dokladů, pravděpodobně ho tam najdete. Z jedné strany modrá kartička slouží jako průkaz pro celou Evropskou unii, že máme sjednané řádné veřejné ZP. Jeho držitel bude na jeho základě ošetřen v kterémkoliv členském státě (plus pár dalších smluvních státech, jako je Chorvatsko, což může přijít vhod). Problém je, že tak bude učiněno dle pravidel platných v daném státě, takže s velkou pravděpodobností se nevyhnete spoluúčasti, která může být i velmi vysoká.

Druhým, asi podstatně větším problémem, může být situace, kdy i s EPZP po vás budou chtít zaplatit léčbu na místě. To není nic neobvyklého a málokdo má u sebe tolik peněz, aby si to mohl dovolit. O náhradu pak můžete žádat až v České republice u své zdravotní pojišťovny. Z těchto dvou důvodů, plus díky absenci asistenčních služeb, je CESTOVÁNÍ NA EPZP KRAJNĚ NEVHODNÉ.

Asistenční služby?

Známe je především z pojištění vozidel, ale prosto jich není ani cestovní pojištění. Jakou pomoc nám mohou poskytnout? Velmi výraznou. Uvědomme si, že při cestě do zahraničí se většinou ocitáme v neznámém prostředí, dost možná i obklopeni lidmi, kterým prostě nerozumíme. I v některých oblíbených destinacích můžeme narazit dokonce i na písmo, které nedokážeme přečíst (Řecká alfabeta, azbuka,…). Pokud se něco stane, je dobré mít „na drátě“ někoho, kdo nám pomůže, poradí. Může se jednat o informaci o lécích nebo třeba o tom, kde najdeme nejbližší nemocnici nebo lékaře. Často může jít o život zachraňující rady, proto jde o jeden z pilířů, které cestovní pojištění nabízí.

TIP: Chcete-li ušetřit, nebo sjednáváte-li pojistku na poslední chvíli, můžete využít i možnost sjednat cestovní pojištění online.

Posted in Povinné ručení by admin at Květen 20th, 2011.

Comments are closed.